GoDaddy WHOIS’de neler var?

WHOIS veri tabanı, dünyada şu anda kayıtlı olarak her bir alan adının aranabilir bir listesidir. Belirli bir alan adının sahibinin kim olduğunu öğrenmek için tek yapmanız gereken bu alan adını yukarıdaki kutuya yazmaktır.

İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN), bir alan adı kaydolduğu an alan adı sahibinin iletişim bilgilerini, alan adı oluşturma ve sona erme tarihlerini ve diğer bilgileri WHOIS listesinde yayınlamak için GoDaddy.com gibi yetkili alan adı sahipleri gerektirir.

Yani herkes bilgilerimi görebilir mi?
Kısa yanıt evettir. Alan adınızı kaydettiğinizde gönderdiğiniz ad, adres ve telefon numarası herhangi bir zaman herhangi biri tarafından, herkese açık olarak erişilebilir durumdadır. Bu, satışını yapmak istediğiniz bir alan adınız varsa sizin için iyi bir haber olabilir. Adınız ve iletişim bilgileriniz spam gönderenler, bilgisayar korsanları veya diğer siber suçluları tarafından ele geçirildiyse bu, kötü bir haber de olabilir.
Gizliliğimi nasıl koruyabilirim?
Kişisel bilgilerinizin yanlış kişilerin eline düşmesini önlemek için GoDaddy.com, iş ortağımız Domains By Proxy®aracılığıyla Özel Kayıt olanağını sunar. Kişisel bilgilerinizi WHOIS veritabanına herkesin göreceği şekilde dahil etmek yerine Domains By Proxy® bunları kendi bilgileriyle değiştirir. Alan adı yine de size aittir ancak bunu yalnızca Domains By Proxy® ve siz bilirsiniz. Farkı görün.
Peki işletmeme ne olacak? Müşterilerin beni bulmasını istiyorum.
İşletmeler için; GoDaddy.com, Deluxe Kayıt‘ı sunar. Gizliliğinizden ödün vermeden web sitenize trafik çekmek ve mevcut pazarlama çalışmalarınızın erişimini genişletmek için bu “sanal işletme kartını” kullanabilirsiniz. Kaybedilmesi sizin için yüksek maliyet teşkil eden alan adları için Korunan Kayıt mevcuttur. Bu, yanlışlıkla veya kötü amaçlı alan adı aktarımlarını önler ve ÜCRETSİZ olarak Özel Kayıt ve Şirket Kaydı içerir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir