Backlink Nedir? SEO Açısından Önemi Nedir?

Backlink(geri Link) kısaca tanımlamak gerekirse, oluşturduğumuz web sitesinin Google arama motorunda; arama sonuçlarında sitemizin üst sıralara çıkmasını sağlamakta olan bir SEO yöntemidir. Backlink altında yapılan işlem, popülaritesi yüksek olan web adresinin içerisinde, kendi şahsınıza ait olan web sitesine ait bir link oluşturulmasıdır. Sitenizin linki, karşı siteye eklendiği anda Google tarafından daha iyi bir şekilde fark edilebilmektedir. Bunun nedeni sitenizin linkini kendi bünyesine eklemi olan site, aslında Google’a karşı sizin sitenize referans olmuş olmasıdır. Fakat bu işlemi yapmak ne kadar sitenizin daha erken gelişmesine katkı sağlayacak olsa da Backlink alırken doğal olması çok önem taşımaktadır. Keza Google alınmış olan backlinklerin doğal olmasını ve bu işin ticarete dönüştürülmemesini amaçlamaktadır. Eğer para yoluyla Backlink satın aldıysanız, backlinkini almış olduğunu web sitesi içeriklerinin sizin siteniz ile yakın içerik olmalıdır. Aksi halde sitenizin Google SandBox’a düşme ihtimali bulunmaktadır.

Backlink Nasıl Alınır?

Kolay tanımı ile popülaritesi yüksek olan site buldunuz ve bu siteye ait üyeliğinizde payşaiım yapabiliyor veya konu açabiliyorsunuz. Açılan konu veya yaptığınız paylaşıma kendi sitenizin linkini kopyalamanız işlemi tamamlayabilmeniz için yeterlidir. Verdiğiniz link site tarafından kullanıcılarına açıldığı anda sitenize Google’a karşı referans olmuş olacaktır.

Aşağıda doğal yöntemler ile sahip olabileceğiniz Backlink çeşitleri sunulmuştur. Aşağıdaki yöntemler ile kendinize doğal Backlink kolaylık ile oluşturabilirsiniz.

Profil Backlink

Sosyal Medya hesaplarını veya forumda daha önceden oluşturmuş olduğunuz üyelikler üzerinden dilerseniz profiliniz üzerinden, dilerseniz paylaşımda veya konu açarak sitenizin linkini olmasını hedeflediğiniz siteden Backlink alabilirsiniz.

Dizin Backlink

Dizin halinde olan sitelerden elde edebileceğiniz bir türdür. Fakat mart ayında ODP’nin kapanması ile bu yöntem oldukça zor bir halmiş gibi gözükebilir.

Wiki Backlink

Yöntemin isminden de anlaşılacağı üzerine kendi alanlarında tamamen bağımsız olan wiki siteleri be tamamı ile tüm insanlar tarafından değiştirilebilmekte olan wiki siteleri günümüzde mevcut bulunmaktadır. Bu siteler içerisinde siteniz hakkında bilinmesi gerekenler ve sitenizin içerikleri hakkında bilgi vererek Backlink alabilirsiniz.

Blog ve Tanıtım Yazısı Backlink

Bir akrabanız arkadaşınızın blog sitesi bulunuyor ise ondan siteniz hakkında tanıtım yazısı yazarak veya mevcut bulunan makaleleri içerisinde siteniz ile ilgili yorumlara izin vermesini ve siteniz hakkında kendisinin dahil yorum yapması isteyerek Backlink elde edebilirsiniz.

Footer Backlink

Baclink almak istediğiniz sitenin footer ve side bar kısmından alabileceğiniz Backlink türüdür.

Makale Backlink

Web sitesi sektöründe artık yaygınlaşmış çevreniz var ise arkadaşlarını ve iş arkadaşlarınızın sahip olduğu muhakkak makale sitesi vardır. Bu sitelere sizin siteniz hakkında da makale yazmasını isteyebilirsiniz ve yazılan makale içerisinde sitenizin linkini paylaşmasını da isteyebilirsiniz. Bu yol ile makaleler içerisinde Backlink oluşturmuş olursunuz.

Yukarıda sizler ile paylaşılmış olan sadece birkaç Backlink türüdür. Google tarafından yapılan güncellemeler devam ettiği sürece daha birçok Backlink türü ortaya çıkmış olacaktır. Backlink yöntemi SEO için olmazsa olmazlarındandır. Sitenizin SEO kalitesini yükseltebilmek için backlinkleri özen ile seçmeniz ve yerleştirmeniz gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir