ALEXA Nedir? SEO Açısından Önemi Nedir?

ALEXA Nedir?

ALEXA ABD merkezli olan Amazon firmasına ait olan ALEXA yan kuruluşu San Francisco eyaletinde hizmet vermektedir. Genel kuruluş amacı; global olarak internet sitelerinin haritasını çıkartmaktadır. ALEXA yan kuruluşu 1996 yılında ortaya çıkmış ve kurulduğu günden itibaren yapmış olduğu işlemleri kendi veri tabanında saklamıştır. Dolayısı ile günümüzde internet hakkında, güçlü bilgi ve veri tabanına sahiptir.

ALEXA firması sadece sıralama yapmamaktadır.  Günlük olarak web ölçümlemesini yaptıkları sırada belirlenen web sitelerinin, gün olarak web trafiği, ziyaretçi sayıları ve siteye giriş yaparken web tarayıcısı mı kullanmış yoksa web adresi üzerinden mi giriş yaptığının kriterlerini belirlemektedir. Tüm bu işlemlerin sonrasın da ise site ziyaretçilerinin, hangi sayfalara erişim sağlamış ve erişim sağladıkları sayfalarda ne kadar süre kalmış bunları analiz etmektedir. Firmada bu işlemler günlük olarak sağlanmaktadır. Tüm hedeflenen bilgiler toplandıktan sonra web siteleri tekrardan 3 ve 4 aylık en fazla giriş yapılan web siteleri olarak tekrardan sıralanmaktadır. Firma yapmış olduğu bu sıralamayı ALEXA RANK olarak karşımıza çıkarmaktadır. Yapmış olduğu bu sıralamalar ile ALEKSA Dünya’nın en büyük SEO Optimizasyon firmaların biridir. Toparlanmış olan bu veriler, verilen öneriler ile müşteri firmalarına erişim imkânı sağlamaktadır.

Bilgiler Nasıl Toplanıyor?

Elde edilen veriler çeşitli kuruluşlar ve kendisine ait Tool bar ile sağlanmaktadır. Yeni kurulmuş olan bir web sitesi için extra olarak kayıt olmanız gerek bulunmamaktadır. Site ziyaretçileri arasında tarayıcısında Tool bar olan kişi dahi siteniz bilgilerini otomatik olarak sisteme bildirmektedir.

ALEXA Tool Bar İndir:  http://www.alexa.com/toolbar

Analiz Sonuçları Güvenilir Mi?

Tabi ki hiçbir sistem güvenli olmadığından dolayı paylaşılmakta olan ve belirtilen verilerin %100 olarak kesin sonuçlar olduğu söylenemez. Fakat şirket vizyonu olarak paylaşılmakta olan verilen doğruluk yüzdesini yüksek tutmayı hedeflemektedir.

SEO Açısından Önemi Nedir?

ALEXA sadece top listesindeki web adreslerinin aldığı hit sayısını halka arz etmektedir. SEO açısından günlük tıklanma sayısı güzel bir kriter olsa dahi, SEO siteleri için hayati bir önem arz etmemektedir. Yapılan araştırmalar çeşitli kuruluş ve Tool Bar ile sağlandığından SEO siteniz verileri sıralamaya dahil edilmektedir. Bu konu hakkında bilgi sahibi olan birçok SEO uzmanı veya webmasterlar site kaynak kodlarına bir takım ekleme yaparak ve pop-uplar ile hayalet ziyaretçi oluşturmaktadır. Bu sayede sıralama olan sitenin rank’ını düşürerek, web sitesinin değerini arttırmaktadır.

ALEXA Türkiye Sıralaması(İLK 10)

ALEXA Türkiye sıralaması aşağıdaki gibidir;

  1. / 3.Google
  2. You Tube
  3. Sabah Haber
  4. Haber 7
  5. Facebook
  6. Sahibinden
  7. Instagram
  8. En Son Haber
  9. Yeni Şafak Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir