(Free) Ücretsiz SSL Sertifikası Alma ve Kurulumu 2018

Günümüzde artık tarayıcılar SSL Sertifikası olmayan web sitelerine güvenli olarak bakmıyor. Düşünün tarayıcılar bile bu konuda böyle ise google arama motorunun bu konudaki düşüncesini tahmin etmekte zor değil.Peki nedir bu ssl sertifikası gelin hep birlikte inceleyelim…

SSL Sertifikası Nedir, Ne İşe Yarar?

Web sitenizdeki içeriklerin ve giriş yapmak, ödeme yapmak ve diğer tüm işlemler için yapılan hareketlerin sizin satın aldığınız hizmetin şifreleme yöntemine göre bu işlemler şifreli olarak arka planda yapılmaktadır. Bu sayede kimlik hırsızları ve ağ izleyen hacker gruplarından kendinizi korumuş ve web sayfasındaki tüm işlemlerde kendinizi güvene almış olursunuz.

SSL Sertifikası satın almak google arama motoru bakımından sizlerin oldukça yararına olacaktır. Artık tarayıcılarda web siteniz güvenli olarak yeşil bir bar halinde gözükecektir.Aşağıdaki örnekteki gibi mesela;

SSL Sertifika Örneği

 

 

WordPress Ücretsiz SSL Sertifika Kurulumu

Aşağıda sizlere anlatacağım sistem ile ister wordpress isterseniz diğer sistemlerde hızlı ve sorunsuz olarak bu sistemi kullanabilirsiniz. Üstelik tamamen ücretsiz olarak sunulan bir hizmettir.

Adım 1: Öncelikle Cloudflare cloudflare üye ol dns yönetim sayfasına üye olarak web sitenizi eklemeniz gerekmektedir. Bunun için  sayfasına tıklayabilirsiniz. Daha sonrasında ise giriş yaptıkdan sonra  sayfanın sağ üst kısmındaki Add Site linkine tıklamanız gerekmektedir.

website adresini yazıp NEXT dedikten sonra karşımıza çıkan planlardan FREE olan planı seçerek devam etmeliyiz.

Confirm Plan butonuna basarak devam ediyoruz ve karşımıza bir takım ip adresi ve diğer subdomain isimleri çıkmaktadır. Burada yapmanız gereken ise;

sağ taraf da bulunan bulut resimlerine tıklayarak hepsini turuncu yapmanız gerekmektedir.  Continue dedikten sonra karşımıza bizim mevcut dns adresimiz ve değiştirmemiz gereken dns adresi çıkmaktadır. Bize verilen dns adresini domain yani alan adınızı nereden aldıysanız, o firmaya giriş yaparak domain yönetim panelinden dns güncelle bölümüne gelmeniz gerekmektedir. Cloudflare’nin size verdiği dns i yazıp güncelledikten sonra en geç 48 saat içerisinde dns güncellenmiş olur ve SSL Sertifikanız aktif olur.

Sonrasında ise wordpress sitenizin admin paneline giriş yaparak yani siteadi.com/wp-admin kısmından soldaki menüde ayarlar > genel  sekmesine tıklayarak website adresi kısmındaki http olan kısımları https olarak değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Artık web sitenizde http://mehmetlikose.com bölümünü  https://mehmetalikose.com yazdıgınızda HTTPS aktif olmuş olacak ve yeşil yanarak güvenli seçeneği çıkacaktır.

Şayet bunlarda hata yaptınız ve olmadı ise aşağıdaki yönlendirme yöntemlerini deniyebilirsiniz.

İşlemler bu kadar artık geriye daha önceki yazımda belirttiğim .htaccess yönlendirme yöntemleri yazımı inceleyerek yönlendirme işlemlerini yapabilirsiniz.

Eğer kodlardan pek anlamıyorsanız, yönlendirme işinin bir kolay yolunu cloudflare bize sunmaktadır. İlk olarak cloudflare domain yönetim panelinde cyrpoto kısmına tıklayarak en alt kısma gelmeniz gerekiyor.

Sonrasında ise aşağıdaki görselde gösterdiğim bölümü ON yaparak aktif hale getirmeniz durumunda yönlendirme otomatik olarak tamamlanacaktır.

Yapamadığınız aşama veya hata aldığınız bir yer olması durumunda aşağıdaki formu kullanarak bana yazabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler. İyi bloglar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir