Domain Yatırımcılarına Tavsiyeler – 2016 – AlanAdlari.com

Herkese Merhaba,
Yeni yılınızı tebrik ederim. Dileklerim yine aynı; barış, huzur, sağlık ve başarı.
Sayaçları sıfırlayıp hedefler ayarlanmıştır diye tahmin ediyorum. 🙂
Yazım biraz uzun. Söz veriyorum okuduğunuz için pişman olmayacaksınız. Şimdiden, değerli zamanınızı ayırdığınız için teşekkür ederim.

Domain Yatırımcılarına Tavsiyeler - 2016 - AlanAdlari.com

Domain Yatırımcılarına Tavsiyeler – 2016 – AlanAdlari.com

2015, hedeflerimize ulaşabildiğimiz bir sene olmadı. 1200 satış hedefimiz 888’de kaldı. Satış hacmi hedefimize ulaşamamış olsak da çok şey öğrendik. 2016’da, satışları arttırmak için çalışmalarımız hızla devam edecek. Bu esnada, platformun başlıca sorunlarını en alt seviyeye çekmemiz, mümkünse kökten çözmemiz gerekli.

Alan adı yatırımcıları, AlanAdlari.com’un batmasına sebep olacak ya da büyümesini engelleyecek hareketler yapmayacak kadar zeki. Bu bağlamda desteklerinizin Türkçe alan adı piyasası ve alan adlarınızın değer kazanması konusunda önemli olduğunun altını çizmek isterim.

Teslim Edilemeyen Alan Adları
Ödemesini aldığımız ve alan adı sahibi tarafından teslim edilemeyen işlem sayımız 2015’de aylık ortalama 50. Evet, yanlış okumadınız ELLİ. 🙂
Bunlardan birkaç tanesi, ilanın artık geçerli olmamasından (alan adı düşmüş, el değiştirmiş vd) kaynaklı, alan adı sahibinin ihmali olan, bizim de bazı nedenlerden otomatik kontrol sağlayamadığımız işlemden oluşuyor. Asıl sorun olan ve teslim edilememe sebeplerinin başında yer alan; alan adı sahibinin fiyat arttırması.
İhmalden oluşan teslim edilememe durumunu en alt seviyeye çekmek için periyodik olarak alan adı sahiplik onayı sistemimizi tekrar devreye alacağız.
Daha fazla kazanmak için yapılan, el sıkışma sonrası fiyat arttırışlarından vazgeçilmeli. Teslim etmeye hazır olmadığınız seviyede bir teklif vermemeli, karşı tarafı yoklamak için ‘sonradan yükseltirim’ yaklaşımı ile gelen düşük teklifi kabul etmemelisiniz. Kötü niyetli olunmadığından şüphem yok. Hem de hiç. Fakat bu durum, son kullanıcı için iyi bir başlangıç olmadığı gibi platforma büyük zarar vermektedir. Zamanımızı diğer alan adlarınızı satmak için değerlendirmemiz daha iyi olmaz mı?

Ödeme Yapılmayan Anlaşmalar & Sahte Teklifler
Son kullanıcıların anlaşma sonrası ödeme yapılmama durumunu sahte teklif olarak nitelendirmek doğru değil. Şuan yatırımcıların “bu da mı sahte teklif” dediği anlaşmaların %90’dan fazlası son kullanıcı tarafından yapılan tekliflerden doğan anlaşmalar. Büyük bir çoğunluğunu KOBİ’lerin oluşturduğu bu son kullanıcıların alan adı alım-satım işleyişini öğrenmeleri zaman alıyor. Bu konuda ekip arkadaşlarımın ve platformun suçlanması hatta hakaretlere maruz kalmamız uzun yol arkadaşlığımızda karşı karşıya gelmek istediğimiz durumlar değil. Yolumuz uzun. Tüm yatırımcılardan ricam biraz daha hoşgörü ve sabır.
Sahte teklif diye nitelendirdiklerimize gelince; bu konuda tavrımızın açık ve net ‘ilgili hesapları ve hesaplardaki alan adlarının süresiz olarak platformdan uzaklaştırılması’ olmasına karşın, büyük bir azimle sahte teklif vermeye devam eden kullanıcılar bulunuyor. 3 dakika içerinde verebileceğiniz bir teklifin kimseye zararı olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hem ekibimize operasyonel yükü var hem de sahte teklife maruz kalan alan adı sahibi öfkesine yenilip başka alan adlarına sahte teklif vererek kendince platformdan intikam almaya çalışıyor.
Ödeme süresi olan 7 günü 3 güne çekerek ve birkaç ek düzenleme ile, yaşanılan zaman kaybını düşürmek niyetindeyiz. Devreye aldığımızda hem Twitter hesabımızdan hem de burdan duyuracağız.

Alan adını teslim etmediğinden ya da sahte yaptığından ötürü platform erişimi kısıtlanan kullanıcılara ait alan adı sayısı 80 bin 122. Şu an 95 bin 606 alan adının satışta olduğu düşünüldüğünde durumun ciddiyeti daha çok göze çarpıyor.
Her zaman temiz ve yeni bir sayfa açmaya hazır olduğumuz için, bu iki sebepten erişimi kısıtlanan kullanıcılar için depozito sistemini uyguladığımızı sizlerle paylaşmıştım. Sadece 100 TL depozito yatırılması (3 başarılı işlem sonrası depozitoyu iade ediyoruz) şartı ile tekrar birlikte çalışma imkanı yaratabileceğimizi iletmemize karşın 29 kullanıcı depozitolu üyeliğe geçerek iyi niyetlerini ispatladılar ve bir çoğu da depozitosunu geri aldı. Diğerleri de almak üzere.
Birkaç yüz alan adı olan bir yatırımcı ile platform arasındaki ticari ilişki, piyasa şartları düşünüldüğünde 5 sene sürecektir. Bir alan adı yatırımcısı olarak platformla aramı bozma riskine girmek bir yana piyasaya vereceğim zararın bana döneceğini görmezden gelemezdim. İnsan gerçekten hayret ediyor.
Bu konuda ilk aklıma gelen ilk liman ’yeni bir platform’. AlanAdlari.com’a erişiminin kısıtlı olmasını umursamayanlar tahminimce yeni bir platformun açılacağını ön görmekteler. Ben de çok isterdim bunu. Hem de birkaç tane birden açılmasını. AlanAdlari.com seviyesinde bir platformun açılması bir kenara en basit haliyle platformun açılması bile bu piyasa şartlarında mümkün görünmüyor. Hacim çok düşük. Maliyetler çok yüksek. Şuan satış ortaklığı programımızda 1 tane bile firma bulunmuyor. Sıfır maliyet ile (sattıkları alan adlarının teslim edilememesinden doğacak müşteri memnuniyetsizliğini yok sayarsak) , satış bedeli üzerinden %5 vermemize karşın hangi firmayla satış ortaklığı başlatsak operasyonel maliyetlerini karşılamadıklarını belirtip devam edemeyeceklerini söylüyorlar. (Bunu doğru bir yaklaşım olarak görmesem de bu ayrı bir konu. İleride başka bir yazıda bu konuya değinirim.)

Alan adı yatırımcılığı gerçekten bir çok açıdan zorlayıcı bir alan. Özellikle internet ekosistemi bizimkisi gibi rekabeti düşük, yabancı ve yerli yatırımcı sayısının ve yatırımlarının çok düşük seviyede olduğu ülkemizde daha da zor alan adı yatırımcılığı. Bu zorlu yolculukta size karşı değil sizinle yan yana olduğumuzu yinelemek isterim.
Yazımı okuyanlar arasında yukarıdaki kesime giren erişim kısıtlı kullanıcılar olduğunu düşünmüyorum. Bu yazının amacı; çevreniz ile sohbetlerinizde piyasanın durumu konusunda çevrenizi bilgilendirerek yatırımınıza, platforma ve piyasaya değer katmanızı istiyor olmam.

200 TL + ek %5 hizmet bedeli ile sunmuş olduğumuz aracılık servisini, son birkaç aydır ölçümlemelerini yapmak için ücretsiz vermiş olduğumuz müşterilerimiz oldu. 2016’da bu hizmetimizi yeniden şekillendirerek 100 TL altında (henüz rakam netleşmedi) ve ek %5’i kaldırarak sunmaya başlayacağız.

2015 taktik.com’un 50 bin TL ve garanti.net’in (2015’in en hareketli açık arttırması oldu) 15,250 TL’lik satışı ile güzel bir uğurlama yaparken 2016, yolcu.com’un 44 bin 275 TL’lik satışı ile harika bir karşılama yaptı.
Hacmen 2015’e göre en az iki kat büyümemiz gördüğünüz üzere çok zor değil. Bunu başaracağımıza olan inancım tam.

Biz gelirimizi iki şekilde hak ediyoruz.
1- Platform yazılımı ve alt yapı: Pazaryeri ürünümüzün kullanım bedeli
2- Üstlenilenler: Pazarlık ve alış-veriş sürecinin stresini de üzerimize alarak başarılı bir satış olması için yaptığımız çalışmaların ve güvenli ticaret merkezi faaliyetlerinin bedeli

Riskin ve stresin en düşük seviyede olmasını sağlayan tüm müşterilerimize tüm ekibim adına teşekkür ederim. Teşekkürümüzün somut bir göstergesi olmasını istedik:
165. Domain Bülten’de duyurusunu yaptığım %5 hizmet bedeli kampanyası için yazılım taraflı çalışma yapmamız gerekiyor. Tamamlandığında, 2015’te 1,000 TL ve üzeri en az 1 adet satış yapmış olan müşterilerimiz arasından satış bedeli toplamında en yüksek 10 müşterimiz ile adet olarak en fazla satışı yapmış 10 müşterilerimiz, platformda alan adı alımı dışında kullanabilecekleri hesap kredisiyle kar sağlayabilecekler. Örneğin; 1000 TL’lik bir satış yaptığınızda 850 TL nakit ödeme ve 50 TL AlanAdlari.com hesap kredisi alarak hizmet bedeli maliyetinde %5 kar sağlamış olacaksınız.
Bu kampanya sadece satan tarafa kredi kazandıracak ve kampanya 31 Aralık 2016 23:59’da sona erecektir.
Kampanyaya katılmaya hak kazanan müşterilerimizin listesini, kendilerinin de onayı alınarak, portföy bağlantıları ile birlikte Domain Bülten üzerinden paylaşılacaktır.

Gelelim tavsiyelere:
Bu sene de yatırımın geri dönüşü düşünüldüğünde diğer tüm uzantıların riski .com’dan çok yüksek. Mümkün olduğunca .com dışına çıkılmamalı
699 – 999 TL aralığında (rekabetin ve alan adı satışlarının çok olduğu alanlarda 1250 – 1499 TL) satış bedeli üzerinden satılabilecek olan sektörel alan adları kısa ve orta vadede diğerlerine göre daha karlı
Risk oranı yüksek olsun, geri dönüşü en çok alacağım bir alan olsun ve buna ayıracak zamanım var diyorsanız likit domain piyasası yatırımı yapabilirsiniz. Ben 200 civarı 6N ve 7N .com yatırımı yaptım. Dediğim gibi risk çok yüksek. Bir gün uyandığınızda likit piyasaya yaptığınız yatırım sıfır çekebilir ya da yatırımınız 10’a katlanmış olabilir. Heyecanı seviyorsanız tam size göre 🙂
Tek sektöre odaklanın. Sektör sayısının artması riski düşürmüyor. Aksine yatırımın geri dönüşü düşünüldüğünde en karlı olan yöntem bu. Bunun başlıca sebebi ilgili sektörü yakından takip edilebilmesi. (Endişe yaratıyor bende huzursuz oluyorum diyorsanız iki sektör olabilir.) Örneğin: mobilya sektörüne yöneldiniz. Yavaş yavaş mobilyacı çevreniz oluşacak. Alınan teklifler ve yapılan başarılı satışlar (platformdan satarsanız satış bitince whois çekin ve kendinizi tanıtan alış-veriş için teşekkür içeren bir eposta atın) mobilya sektör çevrenizi geliştirecek. Bir süre sonra hem daha hızlı satış yapamaya hem de daha karlı yatırımlar yapmaya başlayacaksınız. Hiç şüpheniz olmasın. Sektör dağınık olursa bir alan adı için aynı anda bu kadar ilgiliye ulaşma şansınız başka türlü mümkün değil.
Aktif bir satış planınız yoksa adetli yatırımlardan kaçının. Vakitsiz ve plansız iseniz senede 12 taneden fazla satış yapma şansınız yok. Üzgünüm.
Yatırımcılar alırken rakiptirler satarken değil. Her satış, her yazı, her etkinlik, her paylaşım, her fikir alış-verişi (Twitter, Facebook, forum, eposta vs üzerinden) çok önemli. Siz de katkıda bulunmak için zaman ayırın.
Fırsatlar bu sene de devam ediyor. Kendinize güvenin, cesur olun. Yatırım yaptığınız sektörün yurt dışı gelişmelerini takip edin. Dışarıda olan gelişmelerden ülkemize uygulanabilir olanları tespit ederek o alanda yatırımlar yapın.
Satış hedefiniz olsun. Ayda en az 1 tane satış yapmak için, ilgili 20 kişiye/firmaya eposta atın. (Sadece gelen tekliflerle sınırlı kalmayın) Satışı aranızda halledebiliyorsanız halledin. Herhangi bir aşamada herhangi bir konuda bize ihtiyaç duyduğunuzda yanınızda olduğumuzu aklınızdan çıkartmayın.
Tireli (-), türetilmiş, olumsuzluk içerek, yasalara uygun olmayan ya da marka ihlali riski taşıyan domainlerden her zamanki gibi bu sene de uzak durulmalı

Yeni yılda domain satışlarının herkes için hazır çorba kolaylığında olmasını dilesem de pratikte hepimiz için bu imkansız. Bazılarımız daha çok satış yapacak; şanslı olanlar, daha çok gayret gösterenler, piyasaya katkıda bulunanlar.

Bu arada bilmenizi istediğim bir konu daha var; 4 seneye yakındır platform için ter akıtan, geliştirme ekibimizin demirbaşlarından (biri backend, biri frontend biri grafik tasarım) üç mesai arkadaşıma göstermiş oldukları efordan ötürü, ikramiye olarak bir miktar şirket hissesi verdim.
Bu sene hisseler konusunda dengeleri biraz değiştirmek niyetindeyim 😉

Sevgiler,
Okan Yıldırım
@AlanAdlari
@DomainBulten
fb.com/AlanAdlari

Açık Arttırmalardan 14 OCAK 2016
mail başlık alt
domainrehber.com İncele
hamile.com İncele
kayseri.com İncele
markagiysi.com İncele
muzayede.com İncele

Bu içerik DomainBulten.com <bulten@domainbulten.com> adresinden mail yolu ile gelen bir içeriktir faydalı olduğunu düşündüğüm için sayfamı ziyaret eden okurlarında bu içerikten faydalanması için sayfamızda kaynak göstererek siz değerli okurlarımızla paylaşıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir